!
Interaktivní výstava se věnuje zajímavostem ze života ptáků a zážitkovým způsobem přibližuje dovednosti, které jsou jim vlastní. Neklade si za cíl konkurovat atraktivním dokumentům nebo vyčerpávajícím způsobem předávat encyklopedické informace, ale zajímavě i zábavně předat nejdůležitější nebo zajímavé informace ze světa ptáků, snažit se zaujmout především děti a motivovat je k jejich ochraně a „lovům beze zbraní“.
Výstava obsahuje: panely ve tvaru stromů a ptáků s grafickými a textovými materiály, interaktivní prvky (pštrosí hnízdo, krmení mláděte pelikána, hledání potravy v „mokřadu“, stavění hnízda, zkoušení albatrosích křídel), kulisy tučňáků v životní velikosti, poznávání ptačích nohou, siluet a ptačího zpěvu.
Na grafických panelech jsou informace o jednotlivých řádech, hlavních znacích ptáků,
migraci, životě v hejnu, hnízdění nebo důležitosti a významu ptačích zobáků a nohou. Důležitou součástí projektu je environmentální část, ve které se návštěvníci dozvídají
o pomoci zraněnému ptáku nebo nalezenému mláděti, významu stavění budek, o ptácích žijících ve městech nebo v nich přezimujících a jejich přikrmování v zimním období.
V neposlední řadě se výstava věnuje důležitosti a významu ptáků v životě člověka, jsou zmíněny také kriticky ohrožené druhy v ČR a některé záchranné projekty.
Na informačních cedulkách si návštěvníci vyhledávají různé rekordy ze světa ptáků (největší, nejmenší, nejrychlejší apod.) a získávají odpovědi na otázky týkající se nejrůznějších pověr (Je pravda, že strká velbloud hlavu do písku?... apod.).
Součástí výstavy je promítání dokumentu o záchranném projektu (repatriačním projektu) – návratu orla skalního po 150 letech do ČR (Moravskoslezských Beskyd). Návštěvníkům jsou také nabídnuty různé propagační materiály (jak postavit budky, jak pomoci zraněnému ptáku, Čím v zimě ptáky přikrmovat apod.).
Věková skupina: od 8 let (od 2. třídy)
Délka projektu: přibližně 90 min.
Kontakty